Udgivet: 13 maj 2022 Udgivet af: Kilderne i Såne Kommentarer: 0
World Economic Forum

Denne publikation beskriver hvordan World Economic Forum’s indflydelse spreder sig i politiske og parlamentariske kredse rundt omkring i verden gennem tilknytningsforhold indgået med unge politiske, økonomiske, sociale og kulturelle talenter i forhold til Agenda 2030. WEF optager disse såkaldte talenter efter en godkendelsesproces som kendes fra eksempelvis loger. Hvis man kommer igennem nåleøjet kan man blive udnævnt som Young Global Leader (YGL). Disse unge mennesker gennemgår et nøje planlagt 5-årigt uddannelsesforløb i WEF regi og Danmark har to af slagsen: Ida Auken (S) og Lea Wermelin (S).

Ida Auken er tidligere miljøminister i Danmark (2011-2014). Hun er medlem af Folketinget for Socialdemokratiet og er formand for Folketingets Klima- og Energiudvalg. Ida Auken blev som den første danske politiker valgt til at være Young Global Leader for World Economic Forum og er desuden blevet valgt til at være en ud af de 40 mest lovende unge ledere under 40 i Europa. Hun er forfatter til bogen “Dansk” og har skrevet om klima, energi og cirkulær økonomi i mange år.”

Ida Auken blev af WEF bedt om at visualisere en fremtid som hun ser den i Danmark i året 2030. Det blev til fremtidsvisionen: “Velkommen til 2030: Jeg ejer intet, har intet privatliv og livet har aldrig været bedre”. Du kan se og læse visionen længere nede i denne artikel.

WEF lægger ikke skjul på at de har en agenda – Agenda 2030 – som de ønsker gennemført i alle verdens lande. Den går i korthed ud på, at industrien i langt højere grad end tidligere, skal influere de demokratiske processer gennem offentlige og private partnerskaber (PPP) og sætte dagsordenen for hvad vi mennesker har brug for og hvordan vi skal leve. Det er med andre ord et styringsorgan parallelt med folkestyret. WEF-planen skal gennemføres af disse unge talenter, eller projektledere om man vil, gennem erhvervelse af vigtige parlamentariske magtpositioner i hjemlandet. For mange danskere er det en nyhed at der i øjeblikket allerede findes utallige præsidenter og statsministre som er YGL´ere, tilknyttet WEF. Her er blot nogle af dem: Emmanuel Macron (Frankrig), Justin Trudeau (Canada), Jacinda Ardern (New Zealand), Mario Draghi (Italien), Magdalena Andersson (Sverige), Boris Johnson (England), Sanna Marin (Finland) og Jonas Gahr Støre (Norge).

Hvem er Klaus Schwab, stifteren af World Economic Forum: Schwab Familiens værdier – del 1 – KILDERNE I SÅNE (kis.ninja)

Hvis Ida Auken eller Lea Wermelin bliver Danmarks kommende statsminister kan man med rette stille spørgsmålet: Hvilken dagsorden vil hun styre efter og hvem vil hun arbejde for? Det danske folk eller WEF?

Men hvem er Ida Auken? Lad os tage et kig på hendes CV. Nedenstående er taget fra Folketingets webside:

Ida Auken, CV på Folketingets webside: Ida Auken (S) / Folketinget (ft.dk)

Link til video med Ida Auken om Siri Kommissionen og den 4. Industrielle Revolution: https://youtu.be/e48v3alUzI8


‎Velkommen til 2030: Jeg ejer intet, har intet privatliv og livet har aldrig været bedre‎

Af Ida Auken, World Economic Forum Contributor, d. 10. november, 2016.

‎Velkommen til år 2030. Velkommen til min by – eller skal jeg sige, “vores by”. Jeg ejer ikke noget. Jeg ejer ikke en bil. Jeg ejer ikke et hus. Jeg ejer ingen apparater eller noget tøj.‎

‎Det kan virke underligt for dig, men det giver perfekt mening for os i denne by. Alt, du før betragtede som et produkt, er nu blevet en service. Vi har adgang til transport, indkvartering, mad og alle de ting, vi har brug for i vores dagligdag. En efter en blev alle disse ting gratis, så det endte med ikke at give mening for os at eje særlig meget.‎

‎Først blev kommunikation digitaliseret og gratis for alle. Derefter, da ren energi blev gratis, begyndte tingene at udvikle sig hurtigt. Transport faldt dramatisk i pris. Det gav ingen mening for os at eje biler længere, fordi vi kunne ringe efter et førerløst køretøj eller en flyvende bil til længere ture inden for få minutter. Vi begyndte at transportere os selv på en meget mere organiseret og koordineret måde, da offentlig transport blev lettere, hurtigere og mere bekvemt end bilen. Nu kan jeg slet ikke forestille mig, at vi accepterede trængsel og trafikpropper, for ikke at nævne luftforureningen fra forbrændingsmotorer. Hvad tænkte vi dog på?‎

‎Nogle gange tager jeg cyklen, når jeg skal se nogle af mine venner. Jeg nyder motionen og turen. Det får på en måde sjælen med på rejsen. Sjovt hvordan nogle ting synes aldrig at miste deres spænding: gåture, cykling, madlavning, at tegne og dyrke planter. Det giver god mening og minder os om, hvordan vores kultur opstod ud af et tæt forhold til naturen.‎

‎I vores by betaler vi ikke husleje, fordi andre bruger vores ledige plads, når vi ikke har brug for den. Min stue bruges til forretningsmøder, når jeg ikke er der.‎

‎En gang imellem vælger jeg at lave mad til mig selv. Det er nemt – det nødvendige køkkenudstyr leveres ved min dør inden for få minutter. Da transport blev gratis, stoppede vi med at have alle disse ting til at fylde i vores hjem. Hvorfor have en pastamaskine og et crepejern proppet ind i vores skabe? Vi kan bare bestille dem, når vi har brug for dem.‎

‎Dette gjorde også gennembruddet for den cirkulære økonomi lettere. Når produkter omdannes til tjenester, har ingen interesse i ting med kort levetid. Alt er designet til at kunne holde, repareres og genanvendes. Materialerne flyder hurtigere i vores økonomi og kan ret nemt omdannes til nye produkter. Miljøproblemer synes langt væk, da vi kun bruger ren energi og rene produktionsmetoder. Luften er ren, vandet er rent, og ingen ville turde røre ved de beskyttede naturområder, fordi de udgør en stor værdi for vores velbefindende. I byerne har vi masser af grønne områder og der er planter og træer over det hele. Jeg forstår stadig ikke, hvorfor vi tidligere fyldte alle ledige pladser i byen med beton.‎

‎Shopping? Jeg kan ikke rigtig huske, hvad det er. For de fleste af os er det blevet forvandlet til det at vælge ting at bruge. Nogle gange synes jeg, det er sjovt, og andre gange vil jeg bare have algoritmen til at gøre det for mig. Den kender min smag bedre, end jeg gør på nuværende tidspunkt.‎

‎Da AI og robotter overtog en stor del af vores arbejde, havde vi pludselig tid til at spise godt, sove godt og tilbringe tid sammen med andre mennesker. Begrebet myldretid giver ingen mening længere, da det arbejde, vi udfører, kan udføres når som helst. Jeg ved ikke rigtig, om jeg vil kalde det arbejde længere. Det er mere i retning af tid til at tænke, skabe og udvikle.‎

‎I en periode blev alt omdannet til underholdning, og folk ønskede ikke at beskæftige sig med vanskelige problemer. Det var først i sidste øjeblik, at vi fandt ud af, hvordan vi kunne bruge alle disse nye teknologier til bedre formål end bare at slå tid ihjel.‎

‎Min største bekymring er alle de mennesker, der ikke bor i vores by. Dem, vi mistede på vejen. Dem, der besluttede, at al denne teknologi blev for meget. Dem, der følte sig forældede og ubrugelige, da robotter og AI overtog store dele af vores arbejdsområder. Dem, der blev vrede på det politiske system og vendte sig imod det. De lever livet på en anden måde uden for byen. Nogle har dannet små selvforsynende samfund. Andre blev bare i de tomme og forladte huse i små landsbyer fra det 19. århundrede.‎

‎En gang imellem bliver jeg irriteret over, at jeg reelt ikke har noget privatliv. Ingen steder kan jeg gå hen og ikke blive registreret. Jeg ved, at et eller andet sted bliver alt, hvad jeg gør, tænker og drømmer om, registreret. Jeg håber bare, at ingen vil bruge det imod mig.‎

‎Alt i alt er det et godt liv. Meget bedre end den vej, vi var på vej ad, og hvor det blev så tydeligt, at vi ikke kunne fortsætte med den samme vækstmodel. Vi kæmpede med alle disse forfærdelige ting: livsstilssygdomme, klimaforandringer, flygtningekrisen, nedbrydningen af miljøet, fuldstændig overbelastede byer, vandforurening, luftforurening, sociale uroligheder og arbejdsløshed. Vi mistede alt for mange mennesker, før vi indså, at vi kunne gøre tingene anderledes.‎

‎Denne blog blev skrevet forud for World Economic ‎‎Forums årsmøde i Global Future Councils.‎

‎Ida Auken er Young Global Leader og medlem af ‎‎Global Future Council on Cities and Urbanization‎‎ i World Economic Forum:

‎Vi er Den Internationale Organisation for Offentlig-Privat Samarbejde og engagerer førende politiske, erhvervsmæssige og andre samfundsledere med henblik på at forme globale, regionale og industrielle dagsordener. På den baggrund publicerer vi indsigter og analyser fra vores netværk af støtter om ledelse, erhvervslivet og økonomi. Vi blev etableret i 1971 som en non-profit fond og har hovedkontor i Genève, Schweiz. Vi er uafhængige, upartiske og ikke bundet til nogen særlige interesser og arbejder tæt sammen med verdens største internationale organisationer. Vi forbinder erhvervslivets ledere og regeringer gennem forskning, møder på højt niveau, taskforces og digitale netværk. Vores fællesskaber er forpligtet til at finde løsninger på verdens sværeste udfordringer.‎

Original, men nu arkiveret, artikel fra d. 12. nov. 2016 – fra World Economic Forum: 8 predictions for the world in 2030 | World Economic Forum (archive.ph)

Original URL her: Economic Forum | 404: Page cannot be found (weforum.org)

Original, men nu arkiveret, tweet/video fra d. 18. nov. 2016 findes her: https://archive.is/4pD4X

Original URL her: Twitter

Oversættelse: KIS-redaktionen.